ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ » ДПТНЗ "Сумський центр ПТО з дизайну та сфери послуг"
Заява на вступ

ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ


22-01-2023, 10:36

ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ


22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві відбулося офіційне проголошення Акту Злуки.

ʺОднині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина, і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народня республікаʺ, – йшлося в Універсалі Директорії УНР.

Наступного дня Всеукраїнський Трудовий Конгрес офіційно затвердив об’єднання західно- та східноукраїнських земель в одній державі.

ЗУНР змінила назву на Західна область УНР. Уряд УНР надавав фінансову допомогу Західній Україні на закупівлю продовольства, налагодження транспортної системи, військове будівництво і розвиток культури. Натомість УГА влітку 1919 року підтримала Армію УНР в боротьбі з ʺбілимиʺ та ʺчервонимиʺ росіянами, спільними зусиллями дісталися Києва.

Однак війна стала головною причиною, чому не вдалося реалізувати Акт Злуки.

У лютому 1919 урядові установи УНР змушені були залишити Київ, який зайняли більшовики. Згодом більшу частину Західної області УНР окупували польські війська, Північну Буковину – румунські, Закарпаття відійшло Чехословаччині.

Незважаючи на це, дата 22 січня 1919-го стала символом демократичного, цивілізованого збирання земель в одній суверенній державі. А ідея соборності – визначальною для наступних борців за незалежність України.


ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ


21 січня 1990 року напередодні 71-річчя проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР відбулася одна з наймасштабніших акцій у світовій історії — «Живий ланцюг» («Українська хвиля»).

Люди взялися за руки, щоб засвідчити Соборність України на шляху до незалежності. Початок ланцюга був у Івано-Франківську біля Центрального народного дому (колишньої резиденції парламенту ЗУНР і місця ухвалення Акту Злуки), потім «жива хвиля» попрямувала через Стрий, Львів, Тернопіль, Рівне, Житомир до Києва. Люди вишикувались для демонстрації єдності на відстань близько 700 кілометрів. Акція тривала годину. У «ланцюзі» взяли участь, за офіційними даними, близько 450 тисяч осіб, за неофіційними — від 1 до 5 мільйонів.

Учасники подій згадують, що в той момент відчували надзвичайне піднесення і непохитну віру в зміни, в здобуття Україною незалежності.

Акція «Українська хвиля» була організована Народним Рухом України. Підготовка масштабного заходу почалася з вересня 1989 року, представники різних областей збиралися для обговорення один або два рази кожного місяця.

Іван Драч, тогочасний очільник Народного Руху, пізніше зазначив: «Ідею подав дисидент Валентин Мороз, назву дав Олесь Гончар, найбільше агітував Дмитро Павличко, організатор – голова Секретаріату Руху Михайло Горинь».


ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ


ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ


ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ


ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ


ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

Коментувати

Ім'я:*
E-Mail:
Коментар:
Уведіть два слова, вказанних на зображенні: *